Konusmak - Susmak

Konusmak - SusmakKonusmak ve susmak saglikli iletisim kurmanin en önemli faktörleri. Pek cok insan konusmayi seviyor, susmayi bilmiyor, karsisindakini dinlemek istemiyor, hal böyle olunca saglikli iletisim gerceklesmiyor. Yilani bile deliginden cikarabildigine göre, konusmakta bir sanattir bence. Konusmak silahtir, zeka göstergesidir.  Haksizliklara konusarak karsi cikilir, dertler anlatilir, istekler söylenir, fikirler paylasilir. Hayvanlar koklasa koklasa, insanlar konusa konusa demisler büyükler.Cevredeki insanlari gözlemleyin. Fazla arastirmaya gerek yok, televizyonlardaki tartisma programlarini, kadin programlarini acin, gözlemleyin yeter. Kimileri konusmayi asmis bagira bagira, elleriyle kollariyla ahkam keserek, Kimileri iskembe-i kübradan sallayarak, bos konusarak. Halbuki konusmayi birakip düsünmeye baslasalar belki ekonomidede ileri gideriz.Susmak konusmaya göre altin ayarinda, ama her sorununda cevapsiz birakildigi durumlarda pek hos olmuyor. Susmak kabullenmektir, bazen aci cektirir, hakliliginizi bile bile boyun bükersiniz..
Nicin susariz peki? Bazen isyan etmek icin, bazen intikam almak icin, bazen boyun egmek icin, bazen bildigimiz icin, bazende bilmedigimiz icin susariz.Yada söyleyecek sözümüz kalmamistir artik. Susan niye sustugunu cok iyi bilir.Organize isler filmini seyrettiyseniz, orada bir replik vardi. Erdal Tosuna soruyorlar neden bu kadar az konusuyorsunuz? Bir zamanlar cok konustugunu ama hicbir faydasini görmedigini, bu yüzden sustugunu söylemisti. Güzel, düsündürücü bir aciklama.

Konusursunuz, sözcükler etrafa dagilir, söylenenler anlamlandirilir, agizdan cikan bir tek kelime keyfinizi bozmaya yeter. Bilemezsiniz kim dost kim düsman, bilemezsiniz ak kelimeleriniz kara olur, yanlis algilanir...  Icimizden geleni hemen söylememek, icimizde tutmak, önce düsünmek , zamani geldiginde söylemek en iyisi olsa gerek.Bazen de düsüncelerimizi duygularimizi anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalir. Leman Sam`in seslendiridigi sarkiyi hatirlayalim:

Sus söyleme birsey söyleme artik
Sus söyleme hersey gereksiz artık
Bana düsen dönüpte gitmek
Sonunda elimde kalan bir avuç hüzün ve keder

Yeter, yeter söyleme, söyleme artık
Kelimeler kanatır yarayı
Gözlerin anlatıyor
Mutlu ask yoktur, yoktur...Mutlu ask var mi yok mu onu bilmem ama sadece kelimelerle degil, bir bakisla, bir gülüsle, kücücük bir hareketlede konusabidigimizi biliyorum. Bazen en güzel cevap böylelikle verilmis oluyor. Ben hicbir kelimenin o anki mutlulugumu, sitemimi, kederimi, küskünlügümü, yüz ifadem kadar net ve acik anlatmayacagina inanirim. Zira kelimeler kifayetsiz kalir. Yani agzim degil yüzüm konusur.Peygamber Efendimiz, "Nefesi bos seyler icin tüketmeyin, cünkü cok degerli" demis. Bu hadisten konusmada dahi israf yapilmamali sonucu cikiyor.Konusmak, Susmak ... Her iki kavramda bizler icin cok önemli. Ince bir cizgide yürümek gerekiyor, nerede konusacagini, nerede susmasi bilmek gibi. Gerektiginde gerekeni gerektigi kadar konusmali, gereksizi zamani geldiginde buzlarini cözüp kullanmak üzere buzluga atip dondurmali. Bunu  basarabilenler saglikli iletisim kurabilenlerdir.

 

Nursen Akyüz
20.08.2007Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !